Ogólne

Wszystko o psich kąpielach – informacje i porady

Psa tak samo, jak każde inne zwierzę od czasu do czasu należy wykąpać. Chodzi tu o zachowanie czystości i higieny. Nie każdy właściciel jednak wie jak często, można urządzać pupilowi kąpiele. Dodatkowo nie każdy weterynarz mówi także o tym, jakie kosmetyki i środki mogą być stosowane bezpiecznie, a których nie należy zbyt często używać. Wszystko na ten temat można znaleźć w poniższym tekście.

Jak i kiedy kąpać psa? – jakich porad może udzielić weterynarz?

Decydując się na zakup lub adopcję psa, warto przygotować się do jego wychowania bardzo dokładnie. Oznacza to, że warto przywiązać między innymi dużą uwagę do pielęgnacji zwierzaka. Wybierając się z psem na wizytę do lekarza, można uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania. Otóż weterynarz pomaga dobrać odpowiedni szampon, odżywkę czy też inne kosmetyki dla psa. Bierze tu pod uwagę jego wiek, rodzaj skóry, potrzeby i cechy. Warto polegać na doświadczeniu lekarza, by uniknąć podrażnień skóry czy wysypki i innych przykrych sytuacji spotykanych u czworonogów. Stosowane do kąpieli psa kosmetyki powinny być zawsze dopasowane do jego wieku, a czasem nawet i rasy.

Jak często można kąpać psa?Co na to weterynarz?

Kąpanie psa jest bardzo ważne, gdyż pomaga zadbać o jego ładny i estetyczny wygląd. Tak naprawdę jednak należy zachować w tym umiar. Zbyt częste kąpiele mogą doprowadzić do wysuszenia lub podrażnienia skóry, a nawet spadku odporności u psa. Praktycznie każdy weterynarz zaleca kąpanie psa maksymalnie raz na dwa miesiące. Według niektórych lekarzy można tę czynność ograniczyć nawet do dwóch razy w roku. Oczywiście mycie psa wodą czy przemywanie mu pyska lub łap są dozwolone o wiele częściej.